נקודת מבט הוליסטית על מודעות

המושג "הוליסטי" היינו מושג שתופש יותר ויותר מקום בתפישת העולם החדש. ביסודו קיימת ההנחה הרואה את המציאות כמכלול מרכיבים המכילים את השלם, כשכל אחד מן המרכיבים נמצא בתהודה למשנהו ומשפיע על התנהגות השלם. (כך רואות הרפואה הטבעית ורפואת המזרח את קשרי ה"גופנפש" כבסיס טיפולי לבעיות כרוניות ולרפואה מונעת).

בד"כ אדם נתפס לראייה מצומצמת של המציאות עפ"י מרכז הכובד הפנימי שלו ברגע נתון או עפ"י   ניסיון חיים מצטבר המגביל את יכולת הקליטה לדפוס המסוים . למשל: אדם שלא זכה לאהבה ותמיכה לאורך חייו יראה את החיים מתוך תחושת החסר, וזו יכולה   לגרום לו לתחושת רעב עצום לאהבה שלעולם לא יהיה מסופק או   לדחיית קבלת אהבה מתוך פחד של אי התאמה. תופעה זו של ראייה סלקטיבית של המציאות נקראת תפישת "חור המנעול:" אנו מכירים היטב את התופעה שבה , למשל, אדם הלומד פסיכולוגיה יבחן כל דבר דרך מניעים פסיכולוגיים, בעוד אדם הלומד ארכיטקטורה יראה סביבו בעיקר מבנים ארכיטקטוניים וישייכם לתקופות ואסכולות בנייה שונות. "חור המנעול" מותאם, אם כן, לתחום התמחותו וניסיונו של אדם לאורך תקופות שונות בחייו. כך, בדיוק- אימא שאך ילדה- תבחין כדבר ראשון,  בין כלל האנשים, בנשים בהריון או באלו ההולכות עם עגלת תינוק, מתוך החוויה העכשווית הממלאת את חייה.

תפישת "חור המנעול" מלמדת אותנו כי   ראיית המציאות שלנו הנה סלקטיבית ומנותבת עפ"י מרכז הכובד הפנימי, העניין או האמפטיה, ("חור המנעול") שהם שילוב   מצב עכשווי נתון, עם התנסויות וחוויות עבר, שייצרו  בתוכנו דפוסי מחשבה ומערכות אמונה מוגדרות ומקובעות.

הבעיה במצב עניינים זה היא  שיקשה עלינו לצאת מתוך "חור המנעול" המקובע שלנו ולשנות דפוסים לא רצויים בחיינו. כאן טמונה החשיבות בלימוד ותרגול ההתבוננות אל עצמנו: אם נרצה ליצור מציאות חדשה – עלינו לנסות להגדיל את מרחב ההתנסות והראייה שלנו את עצמנו והעולם הסובב אותנו.

הדרך הנה דרך מודעות אישית והרחבת הדעת.

חשיבותה של המודעות האישית נראה במגוון האופציות הנפתחות דרכה:

  • מודעות – כדרך הכרחית לאדם המבקש להבין את סיבת קיומו ומהות חייו,
  • מודעות – כדרך להתפתחות וצמיחה אישית.
  • מודעות – כדרך חיים טבעית.

נזכור שלכל דבר קיים ישנו תהליך מקדים וסיבה שיצרה אותו.   ההתקרבות אל הסיבה דרך מסע התבוננות ומודעות, מרחיבה בתוכנו את מעגל ההכרות הפנימית ומעמיקה את יכולות ההתקשרות שלנו   עם עצמנו ובעקבות כך- עם זולתנו. ככל שה"אני" מסוגל יותר לקבל את עצמו הוא יוכל לתקשר טוב יותר עם סביבתו. כאילו  נפתח לו וילון, הפורש עבורנו אפשרויות ואופקים חדשים   למימוש הפוטנציאל האישי שלא הכרנו קודם, המרחיב עבורנו את הבחירה למימוש מציאות רצויה.

התפישה ההוליסטית של החיים תוך חיפוש אחר משמעות, מודעות והתפתחות עומדת במרכז הווייתי ועולמי ושזורה כחוט השני בעבודתי המקצועית.

אבחון האישיות דרך כף היד נומרולוגיה או לשון הגוף והפנים כחלק ממכלול אומנויות ההתבוננות והצפייה- מאפשר לאדם להרחיב את נקודות המבט הסלקטיביות למבט-על המתבונן במספר רב יותר של נקודות במרחב המעגל האישיותי שלו, ובכך מגוון את מרחב אפשרויות הבחירה שלו ומגדיל את פוטנציאל המימוש וההתפתחות האישית מעבר למה שנראה לו מתוך אותה ראייה סלקטיבית מוגבלת של "חור המנעול" שלו. ברגע שניתנת אפשרות בחירה מורחבת כזו- האדם יכול ליצור מציאות חדשה, שבעצם גם אם יאמר עליה שתמיד הייתה שם בשבילו הרי לא הייתה לו האפשרות לראותה עד כה.

שווה לנסות? אכן, שווה לנסות!

מאמרים נוספים

אבחון אישיות להשמה – באמצעות אבחון בכף היד

תורת הכירולוגיה הקלאסית נחלקת לשני תחומים:
מבנה ומתאר כף היד, בפרמטרים של קשיות –רכות , נוקשות גמישות, גודל, צורת היד וכד'.
הקווים המשורטטים על היד שהנם תשקיף המוח האנושי על 3 רבדיו- המוח הרפטילי (זוחלי), המוח הלימבי (רגשי) והמוח הצרברלי (המוח החושב).

קראו עוד »

גלגול נשמות: האומנם?

נושא מדובר: גלגולים, רגרסיה, קארמה, תרפיית גלגולים. מחשבת הגלגולים כפי שנהגתה בתרבויות ובדתות השונות לאורך ההסטוריה מלמדת שאכן – זהו נושא מדובר עם זקן ארוך ארוך… בבסיס התפישה הבודהיסטית של גלגול נשמות טבועה האמרה "You live to die well".

קראו עוד »

כיצד להפוך לחיצת יד סתמית לכלי התבוננות ואבחון אישיות

בפעם הבאה כשאתם לוחצים ידו של לקוח לפני סגירת עסקה שימו נא לב למספר גורמים משמעותיים שיחשפו, ללא מילים, קוים משמעותיים באישיותו ויקלו על קבלת ההחלטה בעיקר באותם רגעים מהוססים של הרגע לפני. ובכן:

קראו עוד »

תמר זוהר שיר